Saturday, April 25, 2009

خانواده مقتول: دل آرا باید عذرخواهی کند

سرمایه: در شرایطی که پرونده دل آرا دارابی متهم به قتل دخترعموی پدرش در اجرای احکام رشت منتظر است تا حکم او اجرا شود یا از خانواده مقتول رضایت بگیرد، این خانواده همچنان اعلام می کنند بدون عذرخواهی شفاهی دل آرا و خانواده اش حاضر به رضایت نیستند.
این خانواده مدتی پیش نامه ای منتشر کردند و برای اعلام رضایت خود شرطی را مبنی بر اظهار ندامت دل آرا و خانواده اش قرار دادند.
در همین راستا روزنامه اعتماد نیز از خانواده دل آرا نامه ای به چاپ رساند که در این نامه که توسط دل آرا و خانواده اش نوشته شده از خانواده مقتول درخواست رضایت کرده اند و گفته شده است: «ما در آخرین استمداد و تظلم خواهی برای نجات دخترمان خواستار بخشش او از طرف خانواده مقتول هستیم.»
در این نامه خانواده دل آرا از مقامات کشوری، هنرمندان و فرهیختگان برای جلب رضایت شاکی کمک خواسته اند. در همین نامه به یکی از اعتراض های خانواده مقتول مبنی بر پخش این خبر به صورت جانبدارانه در رسانه ها و تلویزیون های ماهواره ای اشاره شده است: «روزگاری دخترمان اشتباهی را با همکاری یک پسر نادان مرتکب شد و متاسفانه بعضی ها نیز آن موضوع را به خارج از کشور کشاندند. اخیراً دوستان ما آمدند و گفتند درباره دختر شما در ماهواره های خارج صحبت می کنند. تعجب کردیم و کمی دقیق شدیم و از دوستان که ماهواره نگاه می کنند پرس وجو کردیم و فهمیدیم شبکه های ماهواره ای فیلم های سه چهار سال قبل را با صحنه هایی از جاهای مختلف با همدیگر تلفیق کرده و فیلمی ساخته و بدون اینکه ما اطلاعی داشته باشیم آن را پخش کرده اند.
از نظر قانونی ما در جمهوری اسلامی زندگی می کنیم و تابع قوانین ایرانی هستیم و هرگونه دخالت خارج از کشور در امور داخلی را محکوم و از تمام سایت ها تقاضا می کنیم برای جلوگیری از ضربه زدن به زندگی آتی فرزندان مان از اینگونه کارها درباره خانواده ها خودداری کنند.» و در پایان نامه از خانواده مقتول عذرخواهی کرده و تقاضا می کنند: «ما را از ته چاه بدبختی برای فرزندان دیگرمان نجات دهند، ما را ببخشند و دخترمان را عفو کنند.»
خانواده اولیای دم که مدتی پیش در گفت وگو با «سرمایه» اعلام کرده بودند نمی خواهند متهم به قتل مادرشان بعد از اعلام رضایت آنها کاملاً از قید زندان آزاد شده و تنها در صورتی حاضر هستند از اعدام وی صرف نظر کنند که حکم متهم به حبس ابد یا حداقل 20 سال تغییر پیدا کند همچنان بر موضع خود برای رضایت ندادن اصرار دارند. خانواده اولیای دم در مورد دلیل اصرار خود برای اعدام متهم تاکید دارند. در چند موردی که با دل آرا برخورد داشته اند او بسیار خونسرد و بدون آنکه احساس پشیمانی از اتهام خود یا ورود به خانه مقتول داشته باشد رفتار کرده است.
با توجه به نامه منتشر شده از سوی دل آرا و خانواده اش، اولیای دم منتظر اعلام پشیمانی دل آرا به صورت حضوری هستند و خواستار آن هستند تا این احساس پشیمانی در رفتار و اظهارات او دیده شود و نامه منتشرشده در روزنامه ها و رسانه ها برای آنها کافی نیست. دل آرا دارابی دختر نقاشی است که سال 82 در 17 سالگی به درخواست پسر مورد علاقه اش و در حالی که به گفته خودش فریب او را خورده بود برای سرقت از منزل دخترعموی پدرش به خانه این زن رفت و در آنجا در جریان یک درگیری مهین به قتل رسید. پرونده اتهامی این دختر به جریان افتاد و دل آرا دستگیر شد.
هرچند دل آرا در بازجویی های اولیه قتل را گردن گرفته بود اما در جلسه محاکمه این اتهام را رد کرد. با این وجود وی به قصاص محکوم شد و حکم صادره به تایید دیوان عالی کشور رسید ولی ابهاماتی که خرمشاهی مطرح کرد سبب شد رای از سوی رئیس قوه قضائیه نقض و اعاده دادرسی انجام شود اما این بار هم دل آرا به قصاص محکوم و اکنون اجرای حکم او جدی شده است.
یکی از دلایلی که پرونده دل آرا را در مجامع بین المللی و رسانه های داخلی مطرح شد، سن او هنگام ارتکاب به قتل بود؛ با توجه به اینکه ایران کنوانسیون بین المللی حقوق کودک را امضا کرده است و براساس آن کودکانی که زیر سن 18 سال مرتکب قتل شوند، نباید محکوم به اعدام شوند در ایران اما کودک مجرم در کانون اصلاح و تربیت نگهداری می شود تا سن او به 18 سال رسیده و حکم وی اجرا شود.
یکی از مسائلی که وکیل دل آرا نیز در دفاع از متهم خود به آن اشاره کرد بر این اساس بود و گفته شد پسری که با همدستی دل آرا به منزل مقتول رفته، پس از دستگیری به دل آرا پیشنهاد می دهد تو قتل را گردن بگیر چون من 20 ساله هستم و تو 17 ساله هستی و به همین خاطر تو را اعدام نمی کنند.
اگرچه با عدم اعلام رضایت خانواده اولیای دم در مورد پرونده، دل آرا هر روز به پایان زندگی در پای چوبه دار نزدیک تر می شود اما به اعتقاد خانواده مقتول هیچ بخش زندگی حتی تا طناب دار نیز قابل پیش بینی نیست.

No comments:

Post a Comment